در جولای 2018، اینستاگرام یکی دیگر از ویژگی های سرگرم کننده و تعاملی را برای راحتی کاربران معرفی کرد. این ویژگی همان کوئسشن باکس اینستاگرام بود. در این مطلب می خواهیم به معرفی این ویژگی، روش استفاده از آن و سایت ساز و فروشگاه ساز بپردازیم.

با کوئسشن باکس اینستا بیشتر آشنا شوید

کوئسشن باکس، باکس سوالی است که به شما این امکان را می دهد پرسشی را مطرح کنید و پاسخ های دریافتی را با فالوور ها به اشتراک بگذارید. تا بتوانید بیشتر در مورد آن موضوع بحث کنید. این یک راه سرگرم کننده جدید برای شروع گفتگو با دوستانتان است تا بتوانید یکدیگر را بهتر بشناسید و به خوبی با هم تعامل داشته باشید.

گفتنی است که صرفا استفاده از این ویژگی در استوری باعث دریافت پاسخ ها نمی شود بلکه باید موضوعی را به صورت شفاف و خلاقانه مطرح کنید و در بستر آن از باکس سوال استفاده کنید. بنابراین چنانچه پرسش شما بازخورد خوبی نداشت باید استراتژی و سبک سوال را تغییر دهید.

با نزدیک شدن به دغدغه مخاطب و یا اشاره به موضوعات روز بهتر می توانید کوئسشن باکس موثر طراحی کنید. برای مدیریت پیج اینستاگرام و پویا بودن در بخش های مختلف، شناخت مخاطب و پرسونای پیج بسیار ضروری است. این باعث می شود به نوعی سلیقه مخاطب را حدس بزنید و در مسیر درست گام بردارید.

نحوه استفاده از کوئسشن باکس اینستاگرام

در مرحله اول برچسب Questions را از قسمت گیف ها در استوری اینستاگرام پیدا کنید و آن را به استوری خود اضافه کنید. متن پیش فرض این باکس «یک سؤال از من بپرس» است. که شما می توانید سوال را به دلخواه تغییر دهید. به طوریکه 50 کاراکتر یا کمتر باشد. سپس استوری خود را بارگذاری کنید.

در مرحله بعد می‌توانید پاسخ‌ها را با کشیدن انگشت به سمت بالا در استوری مشاهده کنید. پاسخ‌ها در یک جریان افقی در بالای فهرست نمایش ‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین می‌توانید با بررسی notifications tab آن‌ها را ببینید، جایی که با لیست لایک ‌ها و کامنت ‌های شما نمایش داده می ‌شوند.

و در آخر می توانید پاسخ ها را ارسال کنید. روی تک تک پاسخ‌ ها ضربه بزنید تا داستان جدیدی باز شود و به آن واکنش نشان دهید. اگرچه شما می‌ توانید ببینید چه کسی هر پاسخی را در لیست ارسال کرده است، اما وقتی آن پاسخ را در استوری خود به اشتراک می‌گذارید، عکس و نام کاربری اشخاص نشان داده نمی ‌شود. پاسخ ها به صورت ناشناس نمایش داده می ‌شوند و فقط متن سوال برای فالوورهای شما قابل مشاهده خواهد بود.

ایده برای کوئسشن باکس اینستاگرام

سوال چالشی و تعاملی به ریپلای خوردن کیو باکس کمک می کند. طراحی استوری تعاملی و استفاده از کوئسشن باکس برای به چالش کشیدن مخاطب، باید هوشمندانه انجام شود. اگر رشته استوری طراحی می کنید، به صورتی باشد که مخاطب تا انتها  شما را دنبال کند و استوری ها را رها نکند. در غیر این صورت از گذاشتن استوری های پی در پی و بدون خلاقیت خودداری کنید و مخاطب را خسته و دلزده نکنید.

به طور مثال سوال ها می توانند برای نظرسنجی محصولات یا در رابطه با خدمات پیج باشند. به طور مثال اگر می خواهید محصول یا خدمت جدیدی ارائه دهید در کوئسشن باکس بپرسید “دوست دارید محصول جدیدمون چی باشه؟”

همچنین می تواند پرسشی در مورد شخصیت خود شما و یا برند شما باشد. مثلا در مورد سن شما یا اینکه از چه سالی چگونه و از کجا شروع به کار کردید. در این مورد خلاقانه پرسشی تعاملی طرح کنید. به طور مثال سوالات متداول را که پرتکرار هستند، یکبار به صورت عمومی پاسخ دهید و استوری ها را هایلایت کنید.

سوالات چالشی و خنده دار و جالب، صرفا برای سرگرمی مناسب خواهند بود. مثلا بپرسید “بهترین اتفاق زندگی تون چی بوده؟” یا یک اتفاق شخصی روزمره را تعریف کنید ودر پایان بپرسید “تجربه شما چیه؟”

کوئسشن باکس اینستاگرام، لوگو های اینستاگرام

 

دقت کنید که با توجه به نوع پیج و حوزه فعالیت سوالات می توانند متفاوت باشند. شما باید هدف از طرح مساله و استفاده از کوئسشن باکس را برای خودتان تعیین کنید و دقیقا بدانید که می خواهید از پاسخ ها به چه چیزی برسید.

هدف می تواند ایجاد تعامل با مخاطب، افزایش فالوور، شناخت فالوور، نظر سنجی،  پیدا کردن نیاز کاربران پیج، تفریح و سرگرمی و یا هر چیز دیگه ای باشد.

بنابراین با انتشار پاسخ ها بحث را به نتیجه موردن نظرتان برسانید و رشته استوری را ناتمام رها نکنید. حتما پاسخ ها را شیر کنید و چنانچه تعداد پاسخ ها زیاد بود، چند پاسخ را در یک استوری بارگذاری کنید.

مقاله مرتبط :”توضیح تمامی اصطلاحات اینستاگرام

برای اینکار باید، روی یکی از پاسخ ها share بزنید و پس زمینه ای مناسب برای آن انتخاب کنید. سپس از قسمت بالا این استوری را ذخیره کنید. دوباره جواب دوم را شیر می کنیم و تصویر زمینه مرحله قبل را برای آن انتخاب می کنیم. اکنون دو کوئسشن باکس در یک استوری داریم. چنانچه بخواهید تعداد بیشتری پاسخ را در یک استوری منتشر کنید باید همین مراحل را ادامه دهید.

کلام آخر

در این مطلب در مورد کوئسشن باکس اینستاگرام و نحوه استفاده از آن توضیح دادیم. همانطور که گفتیم استفاده از استیکر Questions بسیار ساده است و استوری های اینستاگرام شما را با خلاقیت و تعامل بیشتر همراه می کند. حتما برای این ویژگی اینستاگرام استراتزی اصولی بچینید و از آن برای ارتقای بیزنس و پیج خود بهره بگیرید.