یکی از نکاتی که شاید بسیاری از افراد هنگام ساخت وب سایت به آن توجه ندارند، اهمیت فایوآیکون است. فایوآیکون یک افزوده بسیار کوچک است، که اجرای آن در وب سایت می تواند تاثیرات مثبت بسیار زیادی در طراحی سایت داشته باشد. به همین دلیل است که طراحان بزرگ اهمیت آن را نادیده نمی گیرند. اما اهمیت فایوآیکون چیست؟ و استفاده از آن چه تاثیری در سایت دارد. اگر شما نیز قصد طراحی وب سایت دارید و می خواهید آن را به بهترین نحو طراحی نمایید، بهتر است فایوآیکون را بشناسید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با فایوآیکون و سایت ساز، به طور کامل آشنا کنیم.

تصویر فایوآیکون چیست؟

تصویر مربوط به فایوآیکون یک نماد بسیار کوچک است که در مرورگرها به منظور نمایش یک وب سایت مشاهده می شود. نماد 16 در 16 پیکسلی فایوآیکون در بالای صفحه مرورگر به عنوان نمادهای دلخواه نمایش داده می شود. اما در نوار نشانک مرورگر نیز می توان آن را در کنار صفحه نیز مشاهده نمود.

در برخی از مواقع نیز ممکن است نماد فایوآیکون پس از باز کردن مرورگر روی صفحه اصلی دیده شود. به طور کلی این نماد تصویری است که به عنوان شناسه بصری یک سایت طراحی می شود. این شناسه به کاربران سایت در سراسر دنیا کمک می کند تا وب سایت مورد نظر خود را سریع تر شناسایی نمایند.

اهمیت استفاده از فایوآیکون چیست؟

اما اهمیت فایوآیکون چیست و استفاده از آن چه تاثیری در وب سایت دارد. شاید در ظاهر فایوآیکون ها کوچک و بی اهمیت جلوه کنند. اما تاثیرگذاری فوق العاده ای در عملکرد وب سایت دارند. از مهم ترین دلایل اهمیت این نماد می توان به موارد زیر اشاره داشت.

بهبود تجربه کاربری

یکی از ابتدایی ترین دلایل تاثیرات فایوآیکون بهبود تجربه کاربرانی است که از وب سایت استفاده می نمایند. این نماد یک جلوه بصری در ذهن کاربران ثبت می نماید و موجب می شود تا آن ها سریع تر وب سایت شما را شناسایی کنند. در نهایت برای دستیابی به سایت شما می توانند با کمک فایوآیکون سریع تر و راحت تر عمل کنند.

کمک به برندسازی

برای داشتن یک برند معتبر و محبوب، انسجام تمامی عملکردهای وب سایت بسیار حائز اهمیت است. بنابراین اگر می خواهید برای وب سایت خود برندسازی نمایید، باید تمامی جزئیات وب سایت را به درستی طراحی نمایید. زمانی که در طراحی سایت از فایوآیکون استفاده می کنید، می توانید احتمال دیده شدن وب سایت خود را در فضاهای خارج از سایت نیز افزایش دهید. بنابراین احتمال شناخته شدن برند سایت شما بیشتر خواهد شد.

افزایش اعتبار

ساخت فایوآیکون نمی تواند در افزایش امنیت وب سایت شما تاثیری داشته باشد. با این وجود اکثر کاربران نسبت به وب سایت هایی که دارای فایوآیکون هستند، اعتماد بیشتری دارند. زیرا این نماد به کاربران نشان می دهد که وب سایت شما دارای وضوح و شفافیت کامل است.

بازگشت کاربران

همانطور که گفته شد فایوآیکون یک شناسه بسیار قوی برای نمایش برند وب سایت است. به همین دلیل می تواند سایت شما را در مرورگرها برجسته نماید. بنابراین قابل تشخیص بودن یک فایوآیکون می تواند کاربرانی که قبلا از سایت شما بازدید نموده اند را ترغیب نماید تا مجدد از سایت بازدید نمایند.

نحوه ساخت این شناسه به چه صورت است؟

ساخت فایوآیکون می تواند تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت داشته باشد. قطعا این تاثیر مستقیم نخواهد بود، اما با توجه به این موضوع که فایوآیکون می تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد، می تواند در سئو سایت نیز موثر باشد. برای طراحی فایوآیکون باید چند نکته را در نظر داشته باشید. ابتدایی ترین نکته هماهنگی و تناسب آن با برند سایت است. این کار منجر به شناخت بهتر و سریع تر وب سایت شما می شود. از طرفی می تواند هویت برند شما را تقویت نموده و اعتبار آن را نیز افزایش دهد.

دومین نکته در ساخت فایوآیکون توجه به سایز آن است. اندازه بهینه در نظر گرفته شده برای فایوآیکون 16 در 16 پیکسل می باشد. با این وجود می توانید ابعاد بزرگ تری را برای آن در نظر بگیرید. به طور کلی اندازه استاندارد فایوآیکون ها در مرورگر 16در16، در میانبر نوار وظیفه 32 در32، در دسکتاپ 96 در 96 و در لمسی اپل 180در180پیکسل می باشد. انتخاب قالب اصلی فایوآیکون نیز از دیگر نکاتی است که هنگام ساخت فایوآیکون باید به آن توجه شود. محبوب ترین قالب هایی که برای ساخت فایوآیکون مورد استفاده قرار می گیرند، دارای فرمت های ICO، PNG و SVG می باشند.

نکات قابل توجه هنگام طراحی فایوآیکون چیست؟

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که نکات قابل توجه هنگام طراحی فایوآیکون چیست به همین دلیل می خواهیم این نکات را بیان کنیم، چراکه برخی نکات می توانند به افزایش کیفیت فایوآیکون کمک نمایند. شناخت این نکات طراحی تاثیر بسیار زیادی در بهبود سئو سایت، برند سازی معتبرتر، افزایش کاربران سایت و … دارد. بنابراین بهتر است هنگام طراحی فایوآیکون این نکات را مد نظر داشته باشید.

سادگی یکی از بهترین نکات در طراحی فایوآیکون

ابتدایی ترین نکته ای که در طراحی فایوآیکون بهتر است به آن توجه شود، سادگی نماد است. از آنجایی که این نمادها در وب سایت بسیار کوچک هستند، جزئیات آن ها قابل تشخیص نخواهد بود. بنابراین بهتر است به جای جزئیات روی رنگ و طرح کلی آن دقت شود. تا کاربران بتوانند به راحتی آن را در صفحه مرورگر تشخیص دهند.

تعریف هویت نام تجاری

همانطور که گفته شد فایوآیکون برند و هویت سایت شما را به دیگران معرفی می نماید. بنابراین بهتر است طراحی آن جلوه بصری برند و هدف وب سایت شما باشد.

عدم وجود متن

در صورت طراحی فایوآیکون بهتر است از متن استفاده نشود. با این وجود اگر می خواهید از متن در طراحی فایوآیکون استفاده کنید، آن را به دو تا سه کاراکتر محدود نمایید.

قردی در حال طراحی سایت

 

طراحی لوگو

لوگوها می توانند ظاهر جذاب تر و ماندگارتری به فایوآیکون دهند. بنابراین اگر می خواهید فایوآیکون ماندگارتر و قدرتمندتری طراحی کنید، بهتر است از لوگوی مرتبط با برند خود استفاده نمایید.

رنگ ها

رنگ ها را نیز در طراحی فایوآیکون دست کم نگیرید. با توجه به کوچک بودن نماد فایوآیکون در مرورگرها، رنگ ها تاثیرگذاری فوق العاده ای خواهند داشت. از طرفی صفحه مرورگرها معمولا سفید، مشکی و خاکستری هستند. بنابراین بهتر است پیش از ارائه فایوآیکون طراحی شده را روی این صفحات تست کنید.

مقاله مرتبط :” ویژگی ها و نکات طراحی مدرن سایت

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به سوال فایوآیکون چیست پاسخ دهیم و روش ها و نکات بسیار مفیدی را در این مورد برای شما مورد بررسی قرار دهیم. با استفاده از این نکات می توانید به راحتی فایوآیکون مناسب سایت خودتان را طراحی کنید. بهتر است این نکته را هم بدانید که با استفاده از فایوآیکون می توانید برای سایت خودتان برند سازی، افزایش اعتبار، بهبود تجربه کاربران و موارد بسیار دیگری داشته باشید.