یکی از بهترین راهکارهای ورود به دنیای دیجیتال ایجاد وب سایت است. برای طراحی و ایجاد انواع سایت با سایت ساز، فروشگاه ساز یا هر ابزار دیگری باید به نکات بسیار زیادی توجه شود. از مهم ترین نکاتی که تمامی سایت ها باید به آن توجه نمایند، ایجاد طرح بندی و محتوای بسیار جذاب و مناسب است. در صورتی که سایت طراحی شده از طرح بندی مناسبی برخوردار نباشد و یا محتوای قرار گرفته در آن جذابیت نداشته باشد، کاربران دیگر از آن سایت بازدید نخواهند کرد.

به همین دلیل است که اکثر کاربران یک شرکت، میزان اعتبار آن را از طریق وب سایت شرکت مورد قضاوت قرار می دهند. اگر شما نیز می خواهید یک وب سایت راه اندازی کنید، در ابتدا نیاز است تا انواع سایت را به خوبی بشناسید و سپس با توجه به نیازهای خود مناسب ترین وب سایت را طراحی کنید. به همین منظور در ادامه شما را با مهم ترین انواع وب سایت به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

وب سایت تجارت الکترونیک 

سایت فروشگاهی

یکی از انواع سایت ها، وب سایت تجارت الکترونیک است، که برای ایجاد فروشگاه آنلاین طراحی می شود. زمانی که این سایت را راه اندازی می نمایید، می توانید محصولات مورد نظر خود را به صورت اینترنتی به فروش برسانید. طرح بندی این سایت را می توانید با توجه به نوع و شرایط فروشگاه اینترنتی خود تنظیم نمایید.

مقاله مرتبط:”معرفی نکات مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی

وب سایت کسب و کار 

سایت کسب و کار از دیگر انواع سایت های محبوب در جهان است، که برند شما را در دنیای تجارت معرفی می نماید. برای اینکه یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید و یا یک وب سایت مشاوره ایجاد نمایید، نیاز به تجاری سازی برند دارید. این وب سایت می تواند در این مسیر به شما کمک نماید و کار شما را در دنیای تجارت برندسازی نماید.

سایت های وبلاگ 

برای این که محتواهای متنی و تصویری خود را به اشتراک بگذارید، نیاز به یک فضای مناسب دارید. وبلاگ ها فضاهایی هستند که به شما کمک می کنند تا محتواهای خود را در معرض دید افراد بسیار زیادی قرار دهید. با ایجاد این نوع سایت می توانید از طریق وبلاگ نویسی نیز به درآمد برسید. زیرا وبلاگ نویسی امروزه یکی از موثرترین روش های بازاریابی در دنیای تجارت است. به همین دلیل است که حدود 86 درصد از کسب و کارهای موفق امروزه از این روش به عنوان استراتژی بازاریابی استفاده می نمایند.

سایت نمونه کارها

از دیگر انواع سایت ها، وب سایت نمونه کار است. طراحان، نویسندگان، هنرمندان و متخصصان می توانند از طریق ایجاد این نوع سایت، نمونه کارهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. بنابراین کارفرمایان از این طریق می توانند آن ها را بشناسند و برای انجام پروژه های خود از آن ها دعوت به همکاری کنند. این نوع وب سایت می تواند به افراد متخصص و ماهری که به دنبال شرایط کاری ایده آل هستند، کمک کند تا در جایگاه شغلی مورد نظر خود مشغول به فعالیت شوند.

وب سایت رویداد

وب سایت رویداد از دیگر انواع سایت ها می باشد که به منظور مدیریت رویدادهای ساده مانند بازاریابی، دعوت به همکاری و … ایجاد می شود. این سایت می تواند مانند یک مرکز فرماندهی در کسب و کار، شرایط دستیابی به مشتریان را سازماندهی نماید. بنابراین اگر می خواهید مخاطبان بسیار زیادی را جذب نمایید، راه اندازی این سایت می تواند به شما کمک کند.

وب سایت های شخصی 

اگر می خواهید در دنیای آنلاین حضور داشته باشید، می توانید از انواع سایت های شخصی کمک بگیرید. راه اندازی یک وب سایت شخصی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید شخصیت خود را در دنیای مجازی به دیگران معرفی نمایید. ایجاد سایت های طرفداری و یا سرگرمی از جمله سایت های شخصی هستند که در دنیای آنلاین راه اندازی شده اند. همچنین بسیاری از افراد می خواهند با راه اندازی این نوع سایت کارهای حرفه ای و تخصصی که انجام داده اند را به دیگران معرفی نمایند.

وب سایت عضویت 

از دیگر انواع سایت می توان به سایت های عضویت اشاره نمود. در این وب سایت ها معمولا کارهایی مرتبط با پرداخت آنلاین، ثبت نام، دسترسی به خدمات و … انجام می شود. این سایت زمانی راه اندازی می شود که مخاطبین برای دسترسی به محتواهای سایت نیاز به عضویت در آن را داشته باشند. این کار می تواند به افزایش درآمد از طریق عضویت کمک نماید و همچنین ترافیک سایت را افزایش دهد.

وب سایت غیر انتفاعی

استفاده از انواع سایت های غیر انتفاعی به کسب و کارهای مهم کمک می نماید تا مخاطبان خود را از ماموریت ها و اهداف سازمان آگاه نمایند. به طور مثال زمانی که یک سازمان حمایت از حیوانات می خواهد برای درمان یک حیوان و یا نجات آن کمک مالی جمع کند، می تواند این درخواست را از طریق سایت غیر انتفاعی به مخاطبان خود اطلاع دهد.

سایت های اطلاع رسانی

سایت خبری

وب سایت اطلاع رسانی نیز همانطور که از نامش مشخص است به منظور تبادل اطلاعات راه اندازی می شود. سایت های خبری زیر مجموعه این نوع وب سایت ها می باشند. این سایت ها سعی می کنند اطلاعاتی که مخاطبان به دنبال آن هستند را در اختیار آن ها قرار دهند. برای راه اندازی این سایت می توانید ابتدا یک لوح خالی طراحی نمایید و سپس مطالب مفید و معتبر مختلفی را در آن قرار دهید.

مقاله پیشنهادی:”ترندهای طراحی سایت در سال 2022

سایت های انجمن آنلاین

از دیگر انواع سایت ها، می توان به انجمن های گفتگوی آنلاین اشاره داشت. راه اندازی این سایت می تواند به شما کمک کند تا یک تالار گفتگوی آنلاین راه اندازی نمایید و در رابطه با موضوع مورد علاقه خود با مخاطبان گفتگو کنید. استفاده از این سایت ها به شما کمک می نماید تا بتوانید نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را سریع تر شناسایی نمایید. بنابراین می توانید کسب و کار خود را تقویت نموده و در دنیای تجارت به جایگاه قدرتمندتری دسترسی پیدا کنید.

طراحی وب سایت مناسب

همانطور که گفته شد شناخت انواع سایت ها اولین کاری است که برای راه اندازی وب سایت مناسب خود باید انجام دهید. پس از آن باید ایده ها و اهداف خود را از راه اندازی سایت مشخص کنید و با توجه به آن ها وب سایت مناسب خود را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر می خواهید برای فروش محصولات خود سایت طراحی کنید، بهتر است وب سایت خود را در قالب تجارت الکترونیک راه اندازی نمایید. همچنین اگر به دنبال فضایی هستید که علایق خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، می توانید یک سایت شخصی راه اندازی کنید.