زمانی که برای طراحی سایت خود اقدام می کنید، باید نحوه بازدید از سایت و واکنش بازدیدکنندگان را نیز در نظر بگیرید. به طور مثال طراحی هدر و قالب بندی سایت تنها بخشی از فعالیت هایی هستند که برای طراحی وب سایت باید انجام دهید. سفارشی نمودن این عناصر نیز می تواند در ماندگاری و موفقیت سایت نقش بسیار موثری داشته باشد. عناصر دیگری مانند انیمیشن، لایت باکس و … نیز می توانند در شگفت زده نمودن کاربران سایت بسیار موثر باشند. این موضوع موجب می شود تا کاربران تمایل بیشتری به گشتن در بخش های مختلف سایت شما پیدا کنند.

ترفندهای بسیار زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید در جذب توجه مخاطب موفق شوید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با بهترین و موثرترین ترفندهای جلب توجه مخاطب، سایت ساز و فروشگاه ساز به طور کامل آشنا کنیم.

تکنیک های طراحی برای جذب توجه مخاطب

تکنیک های متعددی وجود دارند که هنگام طراحی سایت می توانند به جذب توجه مخاطب پس از انتشار سایت کمک نمایند. از موثرترین تکنیک هایی که می تواند منجر به جذب بیشتر مخاطب شود، می توان به روش های زیر اشاره نمود.

قدرت انیمیشن را دست کم نگیرید

برای جذب و تقویت توجه مخاطب می توانید هنگام طراحی و راه اندازی وب سایت، از انیمیشن های جذاب استفاده کنید. زمانی که مخاطبین وارد سایت شما می شوند، پیش از آن که بخواهند از محصولات و یا خدمات شما بازدید نمایند، با انیمیشن های جذاب و حرفه ای متناسب با برند مواجه خواهند شد. نمایش منوی منحصر به فرد، تصاویر محصولات خاص و همچنین نمایی از فروشگاه حضوری می تواند ایده فوق العاده ای برای ساخت این انیمیشن ها باشد. هنگامی که کاربران این انیمیشن ها را مشاهده می نمایند، برند شما را به خاطر خواهند سپرد.

از پس زمینه های ویدیویی استفاده کنید

روش دیگری که می تواند هنگام طراحی سایت به جذب توجه مخاطب کمک نماید، استفاده از ویدیو در پس زمینه سایت است. ارائه یک پس زمینه ویدیویی مرتبط با برند در صفحه ابتدایی سایت، می تواند به ماندگاری آن در ذهن ها منجر شود. به طور کلی با استفاده از این تکنیک کاربران بلافاصله پس از ورود به سایت، متوجه کسب و کار شما خواهند شد.

از طرفی این ویژگی می تواند شما را از سایت های رقیب متمایز کند. البته توجه داشته باشید که ویدیو تهیه شده برای پس زمینه سایت، باید کاملا مرتبط با کسب و کار شما باشد. در غیر این صورت ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و مخاطبین سایت را دچار سردرگمی نماید. از طرفی کمی ابهام در ویدیو پس زمینه می تواند کاربران را نسبت به کسب و کار شما کنجکاو نگه دارد.

ترفندهای اصولی در جذب توجه مخاطب

ترفندهای کلیدی دیگری نیز وجود دارند که نقش بسیار موثری را در توجه مخاطب ایفا می کنند. موثرترین این ترفندها عبارتند از:

گالری هزار کلمه ای راه اندازی کنید

از ترفندهای بسیار کاربردی در جذب توجه مخاطب راه اندازی یک گالری بسیار قدرتمند است. فراموش نکنید که در اکثر مواقع تصاویر می توانند هزار برابر کلمات صحبت کنند و روی مخاطب تاثیر بگذارند. بنابراین طراحی یک گالری زیبا و جذاب در وب سایت شما می تواند کسب و کارتان را به بهترین نحو معرفی نماید. از طرفی مخاطبین به راحتی و در اولین بازدید متوجه جذابیت و اهمیت کار شما خواهند شد.

افزایش بعد ایده ای جذاب برای افزایش توجه مخاطب

یکی دیگر از ترفندهای موثر برای جذب توجه مخاطب بعد دادن به سایت است. ایجاد جلوه های پیمایش اختلاف منظر می تواند جذابیت زیادی برای بازدیدکنندگان داشته باشد. به همین دلیل می توانید تصویری را در پس زمینه انتخاب کنید که با سرعت کمتری نسبت به تصویر پیش زمینه حرکت می نماید. استفاده از این ایده در طراحی سایت های مختلف مانند سایت های گرافیکی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار خواهد شد.

ارتباط هوشمندانه میان تصویر و متن

برقراری ارتباط بین متن و تصویر از دیگر ترفندهای جذب توجه در مخاطب می باشد. در صورتی که بتوانید یک ارتباط موثر میان متن و تصویر برقرار کنید و آن را در ابتدای ورود مخاطب به سایت نمایش دهید، می توانید مخاطبین بیشتری را جذب نمایید. زیرا این تکنیک هوشمندانه می تواند تاثیرگذاری موثرتری روی ذهن مخاطب داشته باشد و در حافظه او ماندگار شود. بنابراین اگر بتوانید این ارتباط را به درستی ایجاد نموده و از آن استفاده کنید، قدرت بیشتری در جذب مخاطب خواهید داشت.

نکات قابل توجه در طراحی برای جذب توجه مخاطب

تا به اینجا با موارد بسیاری آشنا شدید که استفاده از هرکدام از آن ها می تواند برای سایت شما بسیار خوب و مفید باشد. در ادامه به بیان و بررسی برخی دیگر از نکات می پردازیم تا بتوانید به خوبی از آن ها استفاده کنید.

استفاده از تصاویر با کیفیت بالا

همانطور که گفته شد داشتن یک گالری تصاویر می تواند نقش بسیار موثری در توجه مخاطب داشته باشد. اما برای داشتن تصاویر با کیفیت حتما نباید عکاس حرفه ای باشید. کافی است از یک یا چند تصویر بسیار قدرتمند و با کیفیت روی صفحه استفاده نمایید. این تصاویر ممکن است چند ثانیه نمایش داده شوند و سپس شما را به صفحه اصلی سایت منتقل کنند. این چند ثانیه شاید در ظاهر بی ارزش جلوه کند، اما می تواند تاثیر فوق العاده ای در ذهن مخاطب داشته باشد.

سربرگ های موزیکال

پیش تر به آن اشاره شد که داشتن یک پس زمینه ویدیویی چقدر می تواند در جذب توجه مخاطب موثر باشد. اما استفاده از تصاویر در کنار موزیک نیز در جلب توجه مخاطبین بی تاثیر نخواهد بود. شما می توانید با توجه به کسب و کار سایت و هویت برند خود از یک موزیک مناسب هنگام حرکت کاربر میان صفحات سایت استفاده نمایید. همچنین زمانی که کاربر منتظر ثبت نام و یا ورود به سایت است، می توانید با کمک این ترفند، گذر زمان را از یاد او ببرید. در نهایت مخاطب از عملکرد سایت شما رضایت بیشتری خواهد داشت.

جذب توجه مخاطب، یک لپ تاپ بر روی یک میز و یک دفترچه و یک لیوان و چند کاغذ در کنار آن

 

پاشیدن رنگ در جذب مخاطب بی تاثیر نخواهد بود

نمایش دادن برند و لوگوی سایت روی صفحات رنگی مختلف نیز می تواند توجه مخاطب را به برند شما جلب نماید. زمانی که یک برند و یا عنصر ثابت روی صفحات رنگی مختلفی به نمایش گذاشته می شود، می تواند در ذهن مخاطب ماندگارتر باشد. بنابراین نمی توان قدرت رنگ ها را در جذب بیشتر مخاطب نادیده گرفت.

مقاله مرتبط :”نکات طراحی حرفه ای سایت چه مواردی می باشد؟”

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم نکات و روش های طراحی برای جذب توجه مخاطب را به شما معرفی کنیم. برخی از این روش ها مانند ایجاد گالری تصاویر، استفاده از تصاویر با کیفیت، استفاده از انیمیشن، ارتباط میان متن و تصویر و موارد بسیاری می باشد که استفاده از هر کدام از آن ها می تواند برای شما بسیار مفید و عالی باشد.