برای طراحی سایت مورد نظر خود می توانید از سبک های مختلف طراحی مانند کلاسیک، مینیمال و … استفاده نمایید. به طور کلی شما می توانید با توجه به هویت برند، خط کاری، سبک مورد علاقه و هدف سایت، برای طراحی سایت خود اقدام کنید. فراموش نکنید که طراحی حرفه ای سایت می تواند به بهبود تجربه کاربری و افزایش کاربران سایت شما کمک نماید. از طرفی طراحی سایت به صورت حرفه ای و اصولی می تواند در افزایش تاثیرگذاری و همچنین متقاعدسازی کاربران سایت بسیار موثر باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با پنج نکته بسیار مهم در طراحی حرفه ای وب سایت و سایت ساز به طور کامل آشنا کنیم.

پرهیز از آشفتگی اولین اصول طراحی حرفه ای سایت

اولین نکته ای که در طراحی حرفه ای وب سایت باید به آن توجه شود، پرهیز از هرج و مرج در صفحه اصلی سایت است. صفحه اصلی هدف و پیام اصلی برند را نمایان می کند. به همین دلیل بهتر است این صفحه را خیلی شلوغ نکنید. به یاد داشته باشید که هر چقدر بازدیدکنندگان سایت در این صفحه تصاویر و محتوای کمتری ببینند، راحت تر آن را به خاطر می سپارند. به طور کلی بهتر است هنگام طراحی صفحه اصلی سایت، موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

استفاده از محتوای مهم و مناسب

مهم ترین محتوا را در بالاترین قسمت صفحه قرار دهید. در این صورت بازدیدکنندگان بلافاصله پس از باز کردن صفحه سایت، آن را مشاهده خواهند نمود. به همین دلیل به سرعت ماهیت سایت شما را می فهمند.

توجه و استفاده از فضای خالی

دومین نکته ای که هنگام طراحی صفحه اصلی سایت باید در نظر داشته باشید، استفاده از فضای خالی است. بهتر است از فضاهای خالی میان عناصر مختلف موجود در این صفحه استفاده کنید. این کار موجب می شود تا صفحه ای متعادل تر داشته باشید و جملات را واضح تر بنویسید.

استفاده از تصاویر برای زیبایی

یکی از مهم ترین عناصر در رسانه های اجتماعی تصاویر با کیفیت و زیبا است. بنابراین هنگام طراحی صفحه اصلی سایت، بهتر است از تصاویر مرتبط با هویت سایت و با کیفیت نیز استفاده نمایید. به طور مثال می توانید به جای توضیح در رابطه با مشخصات و ویژگی های فروشگاه خود، عکس مناسب و جذابی از آن تهیه نمایید و آن را در صفحه اصلی سایت درج کنید.

استفاده از دکمه ها و المان های مرتبط

در طراحی حرفه ای سایت، یک دکمه فراخوان در صفحه اصلی قرار داده می شود. این دکمه می تواند شامل تماس، ثبت نام، ورود، خرید و … باشد. بنابراین به کاربران برای دسترسی سریع تر به صفحه مورد نظر خود کمک می نماید.

طراحی حرفه ای سایت با رعایت سلسله مراتب بصری

از دیگر اصول طراحی حرفه ای سایت رعایت سلسله مراتب بصری طراحی در ذهن است. رعایت این نکته به شما کمک می کند تا بتوانید محتوای واضح و موثرتری را نمایش دهید. بازدیدکنندگان سایت نیز با توجه به اولویت بندی شما می توانند به صفحات و محتواهای مختلف سایت دسترسی پیدا کنند.

فراموش نکنید زمانی که این نکته را در طراحی سایت مورد توجه قرار می دهید، کاربران ناخودآگاه برای مشاهده تمامی محتواهایی که در صفحه درج نموده اید مشتاق می شوند. بنابراین بهتر است مراقب چیزهایی که در مرکز توجه قرار می دهید، باشید. به طور کلی اجزای سلسله مراتب بصری در طراحی وب سایت عبارتند از:

  • قرار دادن لوگو و نام برند با اندازه ای بزرگ تر و برجسته تر نسبت به سایر محتواها،
  • استفاده از طرح بندی مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا کاربران را به سمت مشاهده در جهت درست هدایت می کند.

ایجاد محتوای خوانا هنگام طراحی حرفه ای سایت

خوانایی محتوا از دیگر اصول طراحی حرفه ای سایت است. فراموش نکنید که هر چقدر میزان خوانایی و وضوح محتواهای سایت بیشتر باشد، کاربران راحت تر می توانند موضوع سایت را درک نمایند. بنابراین بدون هیچ گونه سختی می توانند اطلاعات درج شده در سایت شما را دریافت کنند. برای دستیابی به خوانایی محتوا کافی است به نکات زیر توجه داشته باشید.

ایجاد کنتراست

ایجاد کنتراست میان رنگ زمینه و متن می تواند نقش بسیار موثری در خوانایی محتوا داشته باشد. از طرفی رنگ های استفاده شده در سایت باید با هویت برند همخوانی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است در انتخاب کنتراست رنگی دقت داشته باشید.

توجه به اندازه فونت

انتخاب اندازه فونت نیز بسیار حائز اهمیت است. فراموش نکنید که استفاده از اندازه استاندارد برای فونت های انتخابی، موجب راحتی کاربران در خواندن محتوا می شود.

نوع فونت انتخابی نیز در میزان خوانایی محتوا موثر است. بهتر است برای نوشتن محتوا در سایت از فونت های ایمن وب استفاده کنید. در این صورت امکان تغییر فونت پس از طراحی و راه اندازی سایت به صفر می رسد.

تعداد فونت های انتخابی برای نگارش محتواهای سایت را نیز کاهش دهید. این کار سایت منسجم تر و منظم تری را ایجاد خواهد نمود.

اطمینان از پیمایش سایت را فراموش نکنید!

حفظ کیفیت ناوبری سایت از دیگر اصول طراحی حرفه ای سایت می باشد. بنابراین بهتر است مسیر پیمایشی راحت تری را برای سایت خود طراحی نمایید. این کار موجب می شود تا رتبه شما در موتورهای جستجو نیز ارتقاء پیدا کند. برای این کار در ابتدا سعی کنید لوگوی سایت را در صفحه اصلی قرار دهید.

همچنین در انتخاب منوی سایت خود دقت بالایی داشته باشید. فراموش نکنید که منوی انتخابی باید با عملکرد هر بخش از سایت، سازگاری داشته باشد. فوتر آخرین چیزی است که در یک سایت مشاهده می شود. به همین دلیل می توانید تمامی پیوند های مهم را در آن بگنجانید. در این صورت می توانید فوتر قدرتمندتری ایجاد نمایید.

طراحی حرفه ای سایت فردی در حال استفاده از لپ تاپ و یک موبایل و یک کتاب و دو لیوان بر روی یک میز

 

سازگاری با موبایل از مهم ترین ویژگی های یک سایت حرفه ای

نکته مهم دیگری که در طراحی حرفه ای سایت در نظر گرفته می شود، سازگاری آن با موبایل است. امروزه اکثر افراد برای بازدید از سایت های مختلف، از طریق تلفن همراه خود اقدام می نمایند. به همین دلیل سازگاری سایت با موبایل می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود تجربه کاربری و همچنین افزایش مخاطبین سایت داشته باشد. بنابراین بهتر است سازگاری سایت طراحی شده را با گوشی موبایل مورد بررسی قرار دهید. فراموش نکنید که برای این کار نیاز است تا صفحات سایت شما تمیزتر و خلاصه تر طراحی شوند.

مقاله مرتبط :”ویژگی ها و نکات طراحی مدرن سایت

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم نکات طراحی حرفه ای سایت را برای شما بررسی کنیم. باید بدانید طراحی اصولی و درست سایت می تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک بسیار زیادی بکند به همین دلیل بهتر است نکاتی مانند استفاده از محتوای مهم و مناسب، استفاده از تصاویر، توجه به فضای خالی، فونت ها و بسیاری موارد دیگر را به خوبی بررسی و استفاده کنید، با این روش و نکات می توانید سایت خودتان را به بهترین و حرفه ای ترین شکل ممکن طراحی کنید.