منو در طراحی سایت می تواند نقش بسیار موثری در بهبود تجربه کاربری داشته باشد. شاید این مشکل برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام جستجوی یک بخش در وب سایت دچار سردرگمی شده اید. اکثر افرادی که از وب سایت ها استفاده می نمایند، ترجیح می دهند به راحتی و مستقیما بتوانند وارد بخش های مختلف سایت شوند.

از آنجایی که تجربه کاربری نقش بسیار موثری در افزایش رتبه و بازدید سایت دارد، توجه به این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است. از جمله عناصری که می تواند به دسترسی سریع تر کاربران به بخش های مختلف سایت کمک کند، ایجاد منوی مناسب است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ده مورد از بهترین انواع منو در طراحی وب سایت و سایت ساز آشنا کنیم.

انواع منو در طراحی سایت چیست؟

انواع منو در طراحی یک سایت یک مجموعه از آیتم های گوناگون می باشند، که برای بهبود پیمایش کاربر در وب سایت مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین انتخاب منوی مناسب می تواند تجربه کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگان وب سایت ایجاد نماید. به طور کلی این منوها با توجه به کاربری و هدف وب سایت، به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. اصلی ترین آن ها عبارتند از:

  • منوی کلاسیک
  • منوی چسبنده
  • منوی همبرگر
  • منوی کشویی
  • منوی نوار کناری

منوی مکان یانگ در طراحی سایت

مکان یانگ یکی از ساده ترین و در عین حال با کیفیت ترین انواع منو در طراحی یک سایت می باشد. این منو امکان دسترسی سریع بازدیدکنندگان را به بخش های مختلف سایت ایجاد می نماید. لوگوی مربوط به نمایش منوها روی تمامی صفحات وب سایت ثابت می ماند و می تواند بازدیدکنندگان را به صفحه اصلی هدایت کند. بنابراین تجربه کاربری بسیار ایده آلی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می نماید. استفاده از این منو در وب سایت رستوران ها با استقبال بی نظیری روبرو شده است.

اسکرول طولانی متحرک بهترین منو در طراحی

یکی دیگر از انواع منو در طراحی منوی William La Chance است. این منوی کلاسیک دارای یک منوی اضافی نیز می باشد که حاوی جعبه های ویدیویی است. این ویدیوها با اسکرول کردن صفحه نمایش داده می شوند. انیمیشن های زیبا و زنده در این منو می توانند نظر بازدیدکنندگان را جلب نمایند. این منوی اضافه می تواند سادگی منوی اصلی را پوشش دهد و هماهنگی جذابی ایجاد کند. تفاوت این منو با سایر منوهای مورد استفاده در وب سایت ها، وجود منوی انیمیشن ها در تمامی صفحات سایت است. در صورتی که در سایر منوها معمولا انیمیشن ها تنها در صفحه اصلی نمایش داده می شوند.

منوی I Love Dust را فراموش نکنید

این منو به تمامی گوشه های صفحه سایت تقسیم می شود و طراحی گرافیکی جذابی دارد. طراحی این منو به گونه ای است که کاربر در ابتدای ورود به سایت با یک ویدیو کوتاه خوش آمدگویی مواجه می شود. سپس نوار منو ساده ای به صورت ثابت در سایت قرار می گیرد.

Calvin Pausania

این منو در طراحی سایت همانند یک ویدیو راه اندازی می گردد. بنابراین پس از باز نمودن صفحه سایت به صورت تمام صفحه نمایش داده می شود. البته استفاده از این منو در سایت ها می تواند انتخاب بسیار جسورانه ای باشد.

بهترین منو شناور در طراحی سایت

این منو در طراحی سایت به صورت شناور قرار می گیرد و برای استفاده از آن نیاز به پیمایش زیادی نمی باشد. منو Square-Urban Legends یک منو ثابت در وب سایت است که به صورت یک دکمه استراتژیک روی صفحه وب سایت شناور می ماند. بنابراین به راحتی می تواند بازدیدکنندگان سایت را به صفحه فروش محصولات سایت هدایت نماید.

Ruby Love

روبی لاو نیز دیگر منو در طراحی سایت می باشد که به صورت کشویی طراحی شده است. این منو برای هر کدام از گزینه ها یک منوی کشویی ایجاد می نماید. بنابراین هنگام استفاده از آن در وب سایت باید سیستمی وجود داشته باشد که آن را به طور کامل دسته بندی و سازماندهی نماید. معمولا از این منو برای طراحی وب سایت های فروش لباس و اقلام ضروری استفاده می شود.

دوریس لیو شگفت انگیزترین منو

 دوریس لیو یک منو است که از انیمیشن های شگفت انگیز استفاده می نماید. این منو با نقاشی های هنری دوریس لیو طراحی شده است و ظاهر ویژه ای دارد. از طرفی تمامی نمادهای این منو با مداد طراحی شده اند و منو دارای یک صفحه تصویر روزنامه ای شکل می باشد. نکته قابل توجه این منو زنده شدن نمادها هنگام قرارگیری روی این تصویر است. بنابراین با چرخش موس روی هر کدام از نمادها یک تصویر شاد روی صفحه وب سایت دیده می شود.

Adva Santo یکی دیگر از بهترین منو در طراحی سایت

این منو یکی از منحصر به فردترین انواع منو در طراحی سایت می باشد که به صورت تعاملی کار می کند. این منو در رنگ های سفید، سیاه و نارنجی می تواند با سایر رنگ های سایت هماهنگ شود. با کلیک نمودن روی هر کدام از دکمه های این منو یک خط ظاهر می شود که می تواند تجربه تعاملی برای کاربر ایجاد نماید.

قدرتمندترین منو در طراحی سایت

این منوی کوچک به صورت یک خط بولد شده در نوار قرار می گیرد. این منو در تمامی صفحات وب سایت در جای خود باقی می ماند. بنابراین بازدیدکنندگان به راحتی می توانند در هر بخشی از سایت، از آن استفاده نمایند. طراحی مینیمال این منو امکان دسترسی آسان را برای کاربران فراهم می کند.

نمونه ای از منو ها برای طراحی سایت

 

Roee Ben Yehuda

از برترین منو در طراحی سایت ها می توان به منو Roee ben Yehuda اشاره داشت. این منو با هدف ادغام طراحی معاصر و سنتی اجرا می شود. از طرفی با استفاده از صفحه سفید در سایت به آثار هنری اجازه می دهد تا در مرکز توجه قرار گیرند. طراحی این منو به گونه ای است که به چهار گوشه صفحه سایت تقسیم می شود. به همین دلیل ظاهری متفاوت و منحصر به فرد در تصاویر سایت ایجاد می نماید.

مقاله مرتبط :”معرفی 10 نوع از مهم ترین انواع سایت

نتیجه گیری

در این مقاله برای شما انواع منو در طراحی سایت را بررسی کردیم. می توانید با استفاده از این ها بهترین طراحی را در سایت خودتان داشته باشید. برای اینکه بتوانید بهترین منو را در طراحی سایت خودتان به کار بگیرید باید انواع این منو ها را به خوبی بررسی کنید.