در بحث کپشن اینستاگرام، لازم است بدانیم چگونه یک کپشن خوب بنویسیم؟ کپشن متن کوتاهی است که زیر پست ظاهر می شود که شاید از نظر برخی بی اهمیت به نظر برسد.اما در این بخش از آموزش اینستاگرام می خواهیم روش ها و ترفند های مناسب برای کپشن اینستاگرام و همراهی و تعامل با مخاطب را بررسی کنیم.

اهمیت کپشن اینستاگرام

اینستاگرام اولین پلتفرم اجتماعی تصویری است. اگر عکس‌ها و ویدیوهای شما کاملاً مناسب نباشند، به سختی می‌توانید به موفقیت برسید. همچنین اگر در بخش کپشن اینستاگرام تنبل باشید، حتی تصاویر و ویدیوهای عالی نیز ممکن است نتایج خوب و در حد انتظار نداشته باشند.

بهترین کپشن‌های اینستاگرام می‌توانند مفهوم را به پست‌های شما اضافه کنند، شخصیت برند شما را به رخ بکشند، مخاطب را سرگرم کنند و مردم را وادار به لایک، شیر یا کامنت کند. کلماتی که ماهیت کار شما را بیان می کنند، جزء کلیدی ایجاد یک برند در شبکه و به ویژه ایجاد ارتباط با طرفداران و دنبال کنندگان هستند.

کپشن ها می توانند تا 2200 کاراکتر طول داشته باشند و تا 30 هشتگ را شامل شوند. با این حال، بیشتر کپشن ها به این اندازه طولانی یا پر از هشتگ های زیادی نیستند. در واقع مهم نیست طول آن چقدر باشد، مهم این است که کپشن های اینستاگرام شما جلب توجه کند و به راحتی خوانده شود و دنبال شود.

گام های مهم برای کپشن نویسی

برای دانستن اینکه چگونه یک کپشن خوب بنویسیم، باید درک درستی از دنبال کنندگان خود داشته باشید. پس حتما اطلاعات زیر را برای خودتان جمع آوری کنید:

مخاطب خود را بشناسید

هرچه مخاطبان خود را بهتر بشناسید، آسان‌تر می‌توانید استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود را مطابق با نیازها و انتظارات آنها تنظیم کنید. به عنوان مثال؛ جمعیت شناسی اینستاگرام به ما می گوید که بیشترین گروه کاربران 25 تا 34 ساله هستند و تعداد زنان در شبکه بیشتر از مردان است. اما اینها فاکتورهای گسترده ای هستند.

برای ایجاد بهترین کپشن اینستاگرام برای مخاطبان خود، باید بدانید چه کسانی شما را دنبال می کنند و به دنبال محتوای شما هستند. آن ها چند ساله هستند؟ آنها کجا زندگی می کنند؟ چه نوع شغل هایی دارند؟ خارج از محل کار چه می کنند؟ تحقیق در مورد مخاطبان رسانه های اجتماعی می تواند به شما در درک این موضوع کمک کند. برای تعریف بیشتر مخاطب خود، ایده خوبی است که پرسونای مخاطب ایجاد کنید .

این کمک می کند مطمئن شوید که مخاطبان خود را افرادی واقعی با اولویت های حقیقی در نظر گرفته اید. هنگامی که فهمیدید با چه کسی صحبت می کنید می توانید با این پرسش ها ببینید چه چیزی در کپشن خود باید قرار دهید:

  • آیا مخاطب من این پست را درک خواهد کرد؟
  • آیا ایموجی ها و نت اسپیک برای استفاده در اینجا مناسب هستند؟ ¯\_(ツ)_/¯
  • آیا باید اطلاعات بیشتری به این پست اضافه کنم؟
  • مخاطبان من چه هشتک هایی را دنبال می کنند.؟

صدای برند خود را شناسایی کنید

چنانچه صدای برند خود را به عنوان بخشی از یک استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی گسترده تر شناسایی نکرده اید ، از خود بپرسید: “کیفیت ها و ارزش هایی که می خواهم برندم تداعی کند چیست؟” یک لیست تهیه کنید و از آن برای شکل دادن به ماهیت برند خود استفاده کنید.

 کپشن اینستاگرام

علاوه بر این سعی کنید چند صفتی که تجارت شما را توصیف می کند یادداشت کنید و از آنها برای یافتن لحن مناسب استفاده کنید. برای مثال، «جسورانه»، «کنجکاو» و «معتبر» ممکن است برای یک برند مسافرتی منطقی باشد. به طور کلی، لحن رسمی یا جدی  برای کاربران اینستاگرام به کار نمی رود. البته این به حوزه ی کاری و مخاطب شما بستگی دارد. اما باید سعی کنید همه چیز را ساده و ملموس بیان کنید. همچنین در صورت لزوم از طنز استفاده کنید و شخصیت خود را نشان دهید.

مهمترین کلمات را در ابتدای عنوان قرار دهید

اگر می خواهید عنوان شما بالای صفحه نمایش داده شود از 125 کاراکتر بیشتر استفاده نکنید. چنانچه می‌خواهید از شرح طولانی‌تری استفاده کنید، مطمئن شوید که مهم‌ترین و جذاب‌ترین اطلاعات را در ابتدای متن قرار می دهید. منشن کردن و هشتگ گذاری را برای انتهای متن بگذارید. مقدمه جسورانه، به جلب توجه مخاطب کمک می کند.

از هشتگ های مناسب استفاده کنید

از هشتگ های مرتبط با پست و مخاطب هدف خود استفاده کنید. آنقدر زیاد استفاده نکنید که کپشن شما را شلوغ کند و خواندن آن را دشوار کند. اگر می‌خواهید از چندین هشتگ استفاده کنید، برای جلوگیری از به هم ریخته گی، هشتگ‌های خود را در یک پاراگراف در انتهای پست خود لیست کنید.

مقاله مرتبط:آموزش کامل استوری اینستاگرام 0تا 100″

یک سوال بپرسید

پرسیدن سوال در کپشن اینستاگرام فرصتی عالی برای تعامل با مخاطبان شما ایجاد می کند. علاوه بر این تعامل مخاطب با پست ها را تسهیل می کند. تعامل یکی از اجزای کلیدی الگوریتم اینستاگرام است . قطعا نیازی نیست در هر کپشن اینستاگرام سوالی بپرسید، اما این یک استراتژی خوب برای استفاده هر از گاهی است. فقط مطمئن شوید که می توانید در پاسخ گویی به نظرات مخاطبان به موقع عمل کنید و آنلاین و پویا باشید.

مخاطب را دعوت به اقدام کنید

در پاسخ به اینکه چگونه یک کپشن خوب بنویسیم، باید گفت؛ اگر می خواهید افراد پس از مشاهده پست شما اقدام خاصی انجام دهند، از گفتن آن نترسید. اگر می خواهید افراد از وب سایت شما بازدید کنند، آنها را به لینک موجود در بیو خود هدایت کنید. طبق تحقیقات پست‌های اینستاگرامی که عبارت “لینک در بیو” را در کپشن دارند، کمی بهتر از سایر پست‌ها مورد توجه هستند.

بهتر است اگر پست شما قابل خرید است ، کاربران را تشویق کنید تا محصولات ویژه را بررسی کنند. فراخوان شما ممکن است مهم‌ترین بخش کپشن‌های اینستاگرام شما باشد. بنابراین آن را با دقت بنویسید، آن را ویرایش کنید، و حتی کلمات مختلفی را آزمایش‌ کنید تا به بهترین عبارت برسید.

سایرنکات برای نوشتن کپشن های موثر اینستاگرام

کپشن باید توضیحی در مورد تصویر یا کامل کننده آن باشد. بنابراین از گذاشتن کپشن های بی ربط و نامربوط پرهیز کنید. شما می توانید کپشن های خوب در اینستاگرام را پیدا ‌کنید و آن‌ها را مدل‌سازی کنید یا فقط از آنها ایده بگیرید و مستقیماً در پست‌های اینستاگرام خود کپی و جای‌گذاری نکنید. به این ترتیب به تدریج ذهن بازتری برای نوشتن مطالب خواهید داشت.

توجه داشته باشید که استفاده از برخی کلمات در کپشن اینستاگرام می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در ادامه به چند مورد از این کلمات اشاره می کنیم: همه چیز، اولین، بهترین، به زودی، فقط حس مثبت، رویای بزرگ، سخت کار کن و سخت بازی کن و… از این دست هستند. کلمات و عبارات این چنینی بسیار زیاد هستند که می توانید در کپشن های خود آنها را به کار برید.

کپشن های بسیار کوتاه و یک کلمه ای هم وجود دارند که خیلی کوتاه و رسا و نافذ می توانند حق مطلب را ادا کنند. بنابراین خود را ملزم به نوشتن متن های طولانی و خسته کننده نکنید.

کلام آخر

برای هر شخصی که پیج اینستاگرامی دارد خواه تجاری و خواه شخصی لازم است اصول کپشن نویسی را بداند. در این مقاله آموختیم کپشن اینستاگرامی جذاب و هوشمندانه چیست و چگونه یک کپشن خوب بنویسیم؟ امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.