بازار همیشه فراز و فرود های خاص خود را دارد. اما در شرایط رکود و بازار دشوار شما باید بدانید که چگونه کسب و کار خود را در حالیکه اقتصاد مرده به نظر می رسد، زنده و سرپا نگه دارید. در این مقاله قصد داریم استراتزی های افزایش فروش در زمان رکود را شرح دهیم.

رکود چیست؟

رکود بخشی از یک چرخه تجاری و اجتناب ناپذیر است. اکثریت مردم در زمان رکود قدرت خرید خود را از دست می دهند. اغلب کسب و کارها در شرایطی که با رکود مواجه می شوند سه حالت ممکن است برایشان اتفاق بیوفتد؛ برخی توانایی ادامه دادن و زنده نگه داشتن کسب و کار خود را ندارند و شکست می خورند.

برخی ادامه می دهند، از رکود بیرون می آیند و به مرور زمان شکل اولیه خود را بدست می آورند. اما تعداد کمی از کسب و کارها در این شرایط رشد می کنند و قوی تر می شوند و خود را برای چالش های آینده آماده می کنند. در ادامه استراتژی های مهم در خصوص افزایش فروش در زمان رکود را توضیح می دهیم.

استراتژی افزایش فروش در زمان رکود

در شرایط رکود مشتریان قدرت خرید خود را از دست می دهند و خرید و فروش در بازار کاهش می یابد. با این حال خروج از شرایط رکود به نوع اقدام کسب و کارها بستگی دارد. در ادامه  به چند مورد از اقداماتی را که میتواند در زمان رکود نجات دهنده باشد اشاره می کنیم:

رضایت مشتری

اگر کسب و کار آنلاین دارید حتما از رضایت مشتری در صفحه خود استفاده کنید. از مشتریانتان بپرسید که آیا از خدمات یا محصولاتی که به آنها ارائه کرده اید رضایت داشته اند یا خیر. بازخورد ها را در فضای مجازی آپلود کنید تا سایر افراد بتوانند با رجوع به آنها برای خرید از شما اطمینان پیدا کنند.

در ارجاعات و تبلیغات دهان به دهان، احتمال خرید افرادی که توسط یک دوست معرفی می شوند چهار برابر بیشتر از سایرین است. این جریان باعث می شود که فروش شما حتی در زمان رکود هم ادامه دار باشد. بنابراین افزایش فروش در زمان رکود را به دنبال دارد.

بر حفظ مشتری تمرکز کنید

به یاد داشته باشید که در دوران رکود بیش از هر زمان دیگری مشتریان وفادار منبع اصلی و پایدار جریان نقدی و رشد ارگانیک هستند. بسیاری از اوقات افراد آنقدر روی ایجاد کسب و کار جدید تمرکز می کنند که فراموش می کنند بررسی کنند چه تعداد مشتری را پس از یکبار خرید از دست می دهند. در دوران اوج بازار می توان با این اتفاق کنار آمد اما در زمان رکود، این مساله به شدت به کسب و کار آسیب می زند.

آقا و خانمی که در کسب و کار خود افزایش فروش داشته اند

بنابراین برای افزایش فروش در زمان رکود، از زمان و انرژی خود برای بهبود و رضایت مشتری استفاده کنید. مشتریان راضی علاوه بر اینکه مدت بیشتری با شما می مانند، می تواند از طریق تبلیغات دهان به دهان و گقتن تجربه خود به دوستان افراد بیشتری را به شما ارجاع دهند. مشتریان راضی قدرتمندترین منبع درآمد در طول رکود اقتصادی هستند.

شناسایی  مشتریان و صنایع  مختلف برای فروش

صنایع و مشتریان ایده آلی را که در حال حاضر به آنها نمی فروشید، اما می توانند از محصولات شما استفاده کنند شناسایی کنید. آنها را به مشتری تبدیل کنید تا وقتی حال و هوای بازار بهتر شد به شما مراجعه کنند. از تکنیک های بازاریابی استفاده کنید و اصلا فکر نکنید که رکود برای شما اتفاق نمی افتد. اگر فقط تلاش کنید، شگفت زده خواهید شد که چند صنعت می توانند از محصولات شما استفاده کنند و افزایش فروش در زمان رکود را برایتان به ارمغان بیاورند.

مقاله مرتبط:”اهمیت فروش آنلاین در استراتژی های فروش

اولویت بندی در زمان و هزینه ها

مدیریت نقدینگی مهمترین جنبه تجارت است. در دوران رکود چون با افت مشتری مواجه هستید بهتر است هزینه های کسب و کار را محدود کنید. در شرایط رکود معاملات را با مشتریانی که سود کمی برای شما دارند، کاهش دهید. در عوض روی مشتریان سودآور تمرکز کنید. فرصت ها را از دست ندهید، سرمایه گذاری کنید و حسن نیت خود را به تامین کننده و مشتریان ثابت کنید.

با این حال، کاهش بودجه کسب و کار اغلب به طور نامتناسبی بر بازاریابی تأثیر می گذارد. بنابراین باید هزینه‌های مرتبط با بازاریابی را نسبت به هزینه‌های تولید کاهش داد. پس از دوران رکود می توانید برای بازنگری استراتژی‌های بازاریابی و تخصیص مجدد سرمایه‌گذاری‌ها اقدام کنید.

در طول رکود، بخش‌ بازاریابی با کمبود نقدینگی تحت فشار است و نیازمند است تا با کمترین هزینه و بالاترین بازدهی انجام شود. به طور معمول، سهم بودجه تبلیغاتی که به رسانه های اجتماعی اختصاص می یابد، کاهش می یابد، در حالی که سهمی که به تلاش هایی با نتایج قابل اندازه گیری تر، مانند کمپین های بازاریابی مستقیم و تبلیغات آنلاین اختصاص می یابد، افزایش می یابد تا افزایش فروش در زمان رکود را به همراه بیاورد.

فرصت ها را ارزیابی  کنید

در زمان رکود با شروع کاهش فروش، مشاغل معمولا هزینه ها را کاهش می دهند و سرمایه گذاری های جدید را به تعویق می اندازند. همچنین هزینه های بازاریابی در حوزه های مختلف را کاهش می دهند. اگرچه محدود کردن هزینه ها عاقلانه است اما عدم توجه به نیازهای متغیر مشتریان می تواند عملکرد را در دراز مدت به خطر بیندازد.

در شرایط رکود کسب و کارهای ناکارآمد از بین می روند و آنهایی که کارایی خود را بهبود می بخشند باقی می مانند. کسب و کارهایی که قبل از رکود برای پیشگیری از آن اقدام کرده اند پابرجا باقی می مانند. این کسب و کارها در جهت گرفتن فرصت ها حرکت می کنند و این بهترین روش برای پیشی گرفتن از رقبا است. توجه داشته باشید در دوران رکود، مصرف کنندگان اولویت های سخت گیرانه تری تعیین می کنند و هزینه های خود را کاهش می دهند.

برای افزایش فروش در زمان رکود در این دوران باید نیازهای مشتری را زیر ذره بین قرار دهید و استراتژی ها و تاکتیک های ارائه محصول را در پاسخ به تغییر تقاضا تنظیم کنید. این کار باعث می شود در زمان رکود و حتی پس از آن به شکوفایی برسید.

به طور کلی برای یافتن اقدامات درست در زمان رکود باید الگوهایی را در رفتار مصرف‌کنندگان و استراتژی‌های شرکت‌ها شناسایی کنید که عملکرد را تحریک یا تضعیف می‌کنند. کسب و کارها باید الگوهای مصرف در حال تحول را درک کنند و استراتژی های خود را بر این اساس تنظیم کنند.

کلام آخر

طبیعی است که در زمان رکود احساس استرس کنید اما اجازه ندهید که استرس به کسب و کار شما آسیب برساند. با هوشیاری و اقدام به موقع حتی می توانید افزایش فروش در زمان رکود را تجربه کنید. در این مطلب به چند مورد از راهکارها اشاره کردیم امیدواریم بریاتان مفید باشد.