اگر می خواهید برای کسب و کار خود یک وب سایت با روش های مختلفی مانند سایت ساز راه اندازی کنید، باید سوالات و دغدغه های بازدیدکنندگان سایت را نیز در نظر داشته باشید. بسیاری از کاربران سایت ممکن است در رابطه با برند و خدمات شما سوالاتی داشته باشند که می خواهند جواب آن ها را بدانند. برای این کار می توانید صفحه ای را در وب سایت طراحی کنید که بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند از طریق آن سوالات خود را بیان کنند و شما نیز به آن ها پاسخ دهید. طراحی صفحه سوالات متداول می تواند از کم هزینه ترین و موثرترین روش های برقراری ارتباط با مخاطبین وب سایت باشد. بنابراین اگر می خواهید یک وب سایت اختصاصی طراحی کنید، بهتر است از تاثیرات این صفحه و  غافل نشوید.

صفحه سوالات متداول چیست؟

صفحه سوالات متداول یکی از بخش های وب سایت است که می تواند نقش بسیار موثری در ارتقاء کیفیت سایت داشته باشد. در این بخش کاربران به راحتی می توانند تمامی سوالات خود را بیان نمایند و جواب آن ها را در این بخش دریافت کنند. بهترین سایت های جهان به خوبی از اهمیت این بخش آگاهی دارند و از آن غافل نمی شوند.

از طرفی این بخش می تواند به صاحبان برند و وب سایت کمک کند تا استراتژی مشتری مداری خود را بهبود دهد. البته در برخی از مواقع ممکن است بازدیدکنندگان از طریق صفحه تماس با ما، به صورت تلفنی و یا تصویری با مشاوران سایت ارتباط برقرار نمایند. اما در بسیاری از مواقع افراد سوالات خود را در صفحه سوالات متداول بازگو می کنند. زیرا تمامی سوالات و پاسخ آن ها در این بخش برای تمامی بازدیدکنندگان قابل مشاهده است.

بهترین روش برای طراحی صفحه سوالات متداول

به طور کلی طراحی این صفحه به منظور صرفه جویی در زمان و سهولت در برقراری ارتباط توسط مشتریان انجام می شود. از مهم ترین ویژگی های یک صفحه پرسش و پاسخ ایده آل می توان به موارد زیر اشاره داشت.

پاسخ دادن به سوالات تکراری

این بخش باید به گونه ای طراحی شده باشد که به سوالات تکراری به صورت خودکار پاسخ دهد. این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان مشتریان، به مدیریت زمان مشاوران نیز کمک می کند.

طراحی برای گوگل

طراحی صفحه سوالات متداول باید توانایی بهبود دید سایت را در نظر گوگل داشته باشد و بتواند رتبه سایت را ارتقاء دهد.

پاسخ به سوالات اساسی

این صفحه باید به گونه ای طراحی شود تا بتواند به راحتی به سوالات احتمالی ایجاد شده در ذهن مخاطب پاسخ دهد تا مخاطب و یا مشتریان شما هیچگونه مشکلی نداشته باشند و تجربه کاربری آن ها افزایش پیدا کند.

چگونگی طراحی صفحه سوالات متداول

در صورتی که از ابزارها و تکنیک های مناسب برای طراحی صفحه سوال متداول استفاده کنید، می توانید در کمترین زمان ممکن بهترین صفحه را طراحی و اجرا کنید. البته برای راه اندازی نمودن صفحه پرسش و پاسخ روش های دیگری نیز وجود دارند که با توجه به شرایط وب سایت می توانید از آن ها استفاده نمایید.

 به طور کلی برای طراحی صفحه پرسش و پاسخ به صورت اصولی و حرفه ای، مراحل متعددی وجود دارند. شناخت این مراحل و طی نمودن آن ها می تواند درارتقای کیفیت این صفحه و بهبود عملکرد سایت به شما کمک نماید.

مراحل طراحی صفحه سوالات متداول

یکی از نکاتی که باید در مورد طراحی این صفحه بدانید این می باشد که به بهترین روش ممکن مراحل آن را بررسی کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن صفحه مورد نظر خودتان را طراحی کنید.

شناسایی سوالات

در ابتدا باید سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شوند را شناسایی کنید. در این صورت می توانید جواب های مناسب تری را برای آن ها آماده کنید. از طرفی سوالات رایج و محبوب را دسته بندی کنید و پاسخ مناسبی به آن ها بدهید. بخشی را در صفحه طراحی کنید و این پرسش و پاسخ ها را در آنجا قرار دهید.

انتخاب لحن مناسب

قطعا برند وب سایت شما دارای لحن مخصوص و منحصر به فردی می باشد. سعی کنید این لحن را در طراحی صفحه سوالات متداول نیز مورد استفاده قرار دهید.

سازماندهی پاسخ ها

همانطور که گفته شد سوالات رایج و پاسخ آن ها را در صفحه پرسش و پاسخ درج نمایید. سپس آن ها را سازماندهی و دسته بندی کنید. اینگونه کاربران می توانند به سوالات رایج تر، سریع تر دسترسی پیدا کنند.

طراحی صفحه

در این مرحله از طراحی صفحه سوالات متداول، می توانید طرح گرافیکی مناسب صفحه را انتخاب نمایید. این کار در افزایش تمایل مشتریان برای تعامل با شما نقش بسیار موثری دارد.

دکمه اجتماعی

زمانی که از نظر گرافیکی طراحی صفحه سوالات متداول به پایان رسید، باید به ارتباط آن با صفحات اجتماعی خود نیز فکر کنید. بنابراین دکمه های ارتباط با صفحات اجتماعی برند را نیز در این صفحه قرار دهید.

پشتیبانی زنده

در برخی از مواقع ممکن است کاربران به جواب سوالات خود نرسند. در این صورت برقراری ارتباط با پشتیبانی می تواند به آن ها کمک نماید تا به سوالات خود پاسخ دهند.

انتشار و به روزرسانی

در آخرین مرحله طراحی این صفحه نیز می توانید آن را در وب سایت خود منتشر کنید. پس از آن با توجه به نظرات کاربران می توانید آن را به روز رسانی نموده و مشکلات صفحه را برطرف نمایید.

مقاله مرتبط :”ویژگی ها و نکات طراحی مدرن سایت

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم نکات و چگونگی طراحی صفحه سوالات متداول را به بهترین شکل ممکن برای شما بررسی کنیم. با استفاده از این روش می توانید در راحت ترین و سریع ترین زمان ممکن به سوالات به وجود آمده در ذهن مخاطب خودتان پاسخ دهید. روش ها و مراحل مختلفی برای طراحی این صفحه وجود دارد که باید آن ها را به خوبی در نظر بگیرید مراحلی مانند پشتیبانی زنده، به روزرسانی، شناسایی سوالات، طراحی برای گوگل و موارد بسیار دیگری که می توانند به شما برای طراحی صفحه سوال متداول مناسب کمک بسیار زیادی کنند.