فرم ها در طراحی سایت بسیار ارزشمند هستند و می توانند در افزایش کاربران نیز نقش بسیار موثری را ایفا کنند. به همین دلیل است که طراحان سایت استفاده از آن ها را روشی قدرتمند برای بهبود تجربه کاربری می شناسند. در ظاهر طراحی یک فرم کار بسیار راحتی به نظر می رسد. اما زمانی که می خواهید در وب سایت خود از آن استفاده کنید، متوجه می شوید که در طراحی بهترین فرم ها به جزئیات اهمیت زیادی داده می شود. در طراحی این فرم ها هدف دریافت اطلاعات مفید و کاربردی است.

به طور کلی استفاده از فرم های مناسب و با کیفیت تضمین می نماید که اطلاعات درج شده توسط کاربران با ارزش و کاربردی می باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نکات کلیدی در طراحی بهترین و مناسب ترین فرم های وب سایت، سایت ساز و فروشگاه ساز به طور کامل آشنا کنیم.

اولین قدم برای طراحی بهترین فرم ها

شناخت فرم های ضعیف و غیر کاربردی اولین قدم برای طراحی فرم ها می باشد. زمانی که می خواهید فرم های مناسب سایت خود را طراحی کنید، باید ببینید چه چیزهایی کار نمی کنند. قطعا فرم های زیادی وجود دارند که از طراحی بسیار ضعیفی برخوردار می باشند. تنها نیاز است که در گوگل جستجو کرده و این فرم ها را مشاهده نمایید؛ سپس فرم ابتدایی خود را با آن ها مقایسه کنید. هر چقدر فرم شما به این نمونه ها نزدیک تر باشد، به معنای طراحی ضعیف تر آن است. بنابراین می توانید نقاط ضعف فرم طراحی شده را سریع تر تشخیص داده و برای رفع آن ها اقدام نمایید.

زبان شفافی را برای فرم ها انتخاب کنید

دومین نکته ای که در طراحی بهترین فرم ها برای سایت باید مد نظر داشته باشید، استفاده از یک زبان شفاف در طراحی آن ها می باشد. اگر می خواهید کاربران به درستی و کامل به سوالات فرم مورد نظر شما پاسخ دهند، باید در ابتدا مطمئن شوید که سوالات را واضح و مشخص طراحی نموده اید.

هر چقدر وضوح سوالات بیشتر باشد، کاربران راحت تر می توانند به آن ها پاسخ دهند و همچنین فراموش نکنید که شما قادر به کنترل ذهن سایر افراد نخواهید بود. بنابراین نمی توانید تفسیر کاربران از مفهوم سوالات را پیش بینی کنید. در نتیجه با انتخاب سوالات نامفهوم و پیچیده منجر به بروز ناهنجاری های ارتباطی میان سایت و کاربران خواهید شد.

طراحی بهترین فرم ها با دو بخشی نمودن آن ها

اگر برای طراحی بهترین فرم ها اقدام نموده اید، بارها با این جمله که فقط سوالات ضروری را در فرم ها قرار دهید را شنیده اید. اما در برخی از مواقع ممکن است برای ارتقاء کیفیت سایت و همچنین بهبود تجربه کاربری نیاز داشته باشید تا از کاربران خود نظرسنجی نمایید. همچنین ممکن است بخواهید در رابطه با جزئیات بیشتری اطلاعات کسب کنید. در این صورت بهترین کار طراحی فرم های دو بخشی می باشد. به این منظور که فرم های طراحی شده به دو قسمت اطلاعات ضروری و اطلاعات غیرضروری تقسیم بندی می شوند.

در بخش اطلاعات ضروری سعی کنید سوالاتی را مطرح نمایید که دریافت جواب آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. همچنین در بخش غیر ضروری سعی کنید سوالاتی که نیاز به جواب های طولانی تری دارند را درج نمایید. در این صورت کاربران برای پاسخگویی به سوالات و تکمیل فرم های مورد نظر شما دچار کلافگی نخواهند شد. زیرا کاربران می توانند در نهایت صبر و با میل خود به این سوالات پاسخ دهند. فراموش نکنید که این بخش از فرم ها می تواند در بهبود تجربه کاربری و ارتباط قوی تر سایت و مشتریان، نقش بسیار موثری داشته باشد.

به حداقل رساندن تایپ در طراحی فرم ها

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی بهترین فرم ها برای وب سایت، به حداقل رساندن تایپ برای کاربران است. یکی از مشکلات رایج کاربران در مواجهه با فرم ها، نیاز به تایپ متن های طولانی برای پاسخگویی به سوالات می باشد. به همین دلیل است که در اکثر فرم های ایده آل، سوالات به گونه ای طراحی شده اند که برای پاسخگویی به آن ها گزینه ارائه شده است.

بنابراین کاربران به راحتی می توانند با انتخاب گزینه مورد نظر خود در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات پاسخ دهند. به طور مثال اگر می خواهید در جواب سوال مورد نظر خود به یک موقعیت زمانی دست پیدا کنید، بهتر است کادرهایی را ارائه دهید که در آن ها سال، ماه، روز و یا ساعت مشخص می شود. در این صورت کاربر برای پاسخ دادن به سوال مورد نظر، نیاز به تایپ متن طولانی ندارد.

نکات کلیدی برای طراحی بهترین فرم ها در وب سایت

نکات کلیدی دیگری نیز وجود دارند که می توانند در طراحی بهترین فرم ها برای وب سایت به شما کمک کنند. از مهم ترین آن ها می توان به نکات زیر اشاره داشت.

تنفس در طراحی فرم های آنلاین

اگر می خواهید در فرم طراحی شده فرد اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهد، بهتر است تمرکز او را بهم نزنید. بنابراین هنگام ارائه سوال از عناصری مانند تصاویر، انیمیشن، تبلیغات و … استفاده نکنید. برای این کار می توانید فرم را در قسمتی طراحی کنید که مجبور نباشید، عناصر بصری سایت خود را از بین ببرید.

سعی کنید حرف های خود را با استفاده از رنگ ها بیان کنید

همانطور که گفته شد مختصر و مفید بودن کلمات در طراحی فرم ها و سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین هنگام طراحی فرم ها نیز سعی کنید به جای صحبت کردن با کلمات، از قدرت رنگ ها استفاده نمایید. به طور مثال در برخی از مواقع ممکن است سوال مطرح شده توسط شما نیاز به جواب طولانی داشته باشد. در این صورت بهتر است دکمه “ثبت” و یا “ارسال” را پر رنگ تر و برجسته نمایش دهید. در این صورت کاربر پس از تایپ جواب، ارسال و یا ثبت آن را فراموش نخواهد کرد.

فردی در حال طراحی سایت و یک مانیتور در روبه روی آن

 

اهمیت دکمه ارسال

فراموش نکنید که اگر فرم ها به بهترین شکل تکمیل شده باشند، اما ارسال آن ها توسط کاربر تایید نشده باشد، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. زیرا هیچ کدام از این اطلاعات به دست شما نخواهند رسید. بنابراین سعی کنید هنگام طراحی فرم های وب سایت، دکمه ارسال و تکمیل فرم را برجسته تر و بزرگ تر از سایر عناصر طراحی نمایید.

مقاله مرتبط :”نکات و چگونگی طراحی صفحه سوالات متداول

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم برای شما موارد و نکته های طراحی بهترین فرم ها در طراحی سایت را بررسی کنیم. برخی از این نکات مانند به حداقل رساندن تایپ در طراحی فرم ها، استفاده از رنگ ها، دو بخشی کردن فرم ها و موارد بسیار دیگری که با استفاده از آن ها می توانید این فرم ها را به بهترین شکل برای طراحی سایت طراحی کنید.