هدف از انتخاب ابزار طراحی ui مناسب ایجاد هماهنگی میان کاربری، زیبایی و قابلیت های وب سایت هنگام استفاده از چیدمان سایت است. همچنین از ابزار ux به منظور پیش بینی نمودن تجربه کاربر و عملکرد آن در وب سایت استفاده می شود. به طور کلی ابزار های طراحی ui و ux دو ابزار برای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری می باشند. در صورتی که یک کارآفرین و یا طراح حرفه ای باشید، به راحتی می توانید از ابزارهای طراحی و یا سایت ساز برای دستیابی به خواسته های خود استفاده نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با بهترین ابزار طراحی ui و ux در سال 2022 به طور کامل آشنا کنیم.

Flow Mapp بهترین ابزار طراحی ui و ux

Flow map یکی از بهترین ابزار های طراحی ui و ux است که با توجه به شرایط وب سایت، امکان مشارکت کاربران را فراهم می کند. به طور کلی تمام تصویری که از یک محصول ایجاد می شود، شامل پنج مرحله می شود. این مراحل شامل موارد زیر می باشند.

  • ایده پردازی، تعریف و تحقیق
  • تجزیه و تحلیل
  • طراحی و آزمایش
  • نهایی سازی و راه اندازی
  • تکرار

هنگام استفاده از این ابزار طراحی در ابتدا شما سه مرحله اول را در بخش UX تعریف می نمایید و سپس ابزار در ایجاد الگو برای دستیابی به شخصیت های کاربر، جریان ها و نقشه سفرهای بعدی کاربر به شما کمک می کند.

میکرو ابزار طراحی ui و ux

میکرو نیز یکی از محبوب ترین ابزار های طراحی ui و ux در سال 2022 است. این ابزار مانند یک تخته سفید است، که طراح روند فکری و برنامه ریزی خود را روی آن پیاده سازی می نماید. به طور کلی این ابزار در ابتدا یک تخته سفید است که قالب بندی شده است. از این ابزار می توانید برای UX یا همان رابط کاربری استفاده نمایید. نکته قابل توجه در رابطه با این ابزار طراحی امکان اضافه نمودن تصاویر و فایل روی تخته سفید است. سپس می توانید از همکاران خود بخواهید نظرات و ایده های خود را روی آن اضافه نمایند. از این ابزار می توان روی دسکتاپ، موبایل و تبلت (اندروید، ios، مک و ویندوز) استفاده نمود.

ابزار طراحی بالسامیک

زمانی که می خواهید دیدگاه خود را با کاربران به اشتراک بگذارید از این ابزار طراحی ui و ux استفاده می نمایید. بالسامیک یک قاب سیمی با وفاداری پایین ایجاد می نماید، که به کاربران امکان طراحی سریع در صفحه وب را می دهد. از طرفی تمامی کاربران می توانند با توجه به دستگاه و سیستم عامل های موجود و به کمک مولفه های وب، قاب های سیمی ایجاد کنند. در نهایت نیز با استفاده از مرورگر و برنامه دسکتاپ می توان به این قاب ها و ابزار رابط دسترسی پیدا کرد.

ابزار طراحی فیگما یک ابزار چندکاره

فیگما یک ابزار طراحی ui و ux چند منظوره است، که تمامی فرایند طراحی را شامل می شود. با کمک این ابزار می توانید پس از تکمیل سه مرحله اول، طراحی های خود را جهت ساخت به توسعه دهندگان بسپارید. نکته قابل توجه این است که پلاگین هایی که برای فیگما طراحی شده اند، می توانند نقش بسیار موثری در سهولت و تسریع روند طراحی داشته باشند.

Adobe XD نیروگاهی در زمینه طراحی

از دیگر ابزار طراحی ui و ux بسیار محبوب در سال 2022 می توان به Adobe XD اشاره نمود، که همانند یک نیروگاه در زمینه طراحی می باشد. دلیل محبوبیت آن نسبت به سایر ابزارهای طراحی قابلیت دسترسی سریع به آن از طریق دسکتاپ و موبایل است. از طرفی برخلاف دیگر ابزارهای رابط کاربری، تمامی کاربران می توانند از ویژگی های داخلی این ابزار بهره مند شوند. این ابزار به کاربران این امکان را می دهد تا قاب ها و نمونه های اولیه را طراحی کنند و برای شروع کار خود نیازی به تغییر ابزارهای طراحی نداشته باشند. از طرفی داشتن سیستم طراحی داخلی برای تغییر رنگ، تایپوگرافی و … از دیگر ویژگی های مثبت این ابزار است.

Sketch ابزار طراحی ui و ux

Sketch جزو کارآمدترین و دقیق ترین ابزار طراحی ui و ux است، که ویرایشگر به خوبی می تواند از طریق آن طراحی را سازماندهی نماید. این ابزار کاربرد بسیار آسانی دارد و به snapping و smart guides کمک می نماید. این ابزار مانند یک توسعه دهنده برای تراز کردن عناصر هنگام تحویل پروژه ها عمل می کند. به طور کلی این ابزار به منظور کنترل نمودن برنامه، ارزیابی و بازرسی رابط کاربری و همچنین دانلود دارایی ها مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی این ابزار می تواند برنامه وب، طرح و آزمایش ها را به یک روند یکپارچه تبدیل نماید.

یک ایده برای طراحی بهتر ui و ux

 

Proto.io یک ویرایشگر بصری

Proto.io نیز دیگر ابزار طراحی ui و ux است که نوعی ویرایشگر بصری می باشد. این ابزار امکان ایجاد و نمونه سازی طرح های جدید را در فضاهای فیگما، sketch و Adobe XD به وجود می آورد. امکان دستیابی به فونت ها و سایر موارد در این ابزار وجود دارد. به همین دلیل می توانید در صفحه وب طرح مورد نظر خود را ایجاد نمایید و آن را در اندروید مورد آزمایش قرار دهید. به طور کلی به این ابزار برای زنده سازی تمامی طرح های ثابت نیاز دارید. به همین دلیل در ساخت انیمیشن و راه اندازی آن می توانید از این ابزار UI استفاده نمایید.

مارول یک ابزار کاربردی و مناسب

آخرین ابزار طراحی ui و ux که در سال 2022 با استقبال بی نظیری روبرو شده است، مارول می باشد. این ابزار به شما کمک می نماید تا تمامی طراحی های خود را از نظر فنی با توجه به برنامه های وب انجام دهید. با استفاده از ابزار مارول می توانید طراحی های اولیه، آزمایش و فریم را همگام سازی نمایید. این ابزار نقش بسیار مهمی در فرایند طراحی دارد. زیرا اکثر طراحان باید طراحی های خود را در فضای خارج از فضای ابزار نیز مدیریت نمایند. اما با استفاده از ابزار مارول طراحان به راحتی می توانند نمونه های اولیه طرح های خود را تست نمایند. بنابراین از اجرای درست طرح در فضای خارج از ابزار نیز مطمئن خواهند شد.

مقاله مرتبط: “نکات و ترفندهای طراحی نویگیشن سایت یا منوهای ناوبری”

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم بهترین ابزار طراحی ui و ux در سال 2022 را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این ابزار ها می توانید ui و ux را به خوبی طراحی کنید ابزار هایی مانند adobe XD، بالسامیک، میکرو، مارول و… که همگی آن ها برای استفاده شما بسیار مفید و کاربردی می باشند.